Dai un CLIK și vezi LIVE Campionatul Mondial de culturism și fitness de la Sala Polivalentă!

Bistrița este gazada Campionatului Mondial de culturism și Fitness (juniori și masters). Competiția este transmisă LIVE pe pagina de facebook Federației și poate fi urmărită de-acasă.

AICI puteți urmări competiția LIVE

Din Lotul României îi amintim pe triplul campion mondial en-titre Lucian Popa, campioana mondială Ioana Sulea en-titre, campionul european Costel Torcea, precum și vicecampionii europeni Sebastian Vasuț, Popa Andrei, și Costin Ilinca și alți sportivi medaliați pe plan național și internațional.

Până cum, cel mai bun rezultat din lotul României a fost obținut Horia Șchiopu, care a obținut medalia de aur la categoria up to 178 cm.

Ministrul Tineretului și Sportului, Marius Dunca, dar și președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu. România este campioana en-titre la Fitness şi Bikini Fitness, prin triplul campion mondial Lucian Popa şi Ioana Şulea, iar lotul naţional a câştigat detaşat locul I pe națiuni în cadrul campionatelor balcanice de fitness desfășurate în Bar (Muntenegru).

Ediţia anterioară a evenimentului s-a desfăşurat în Santo Domingo, Republica Dominicană, iar în decizia de alegere a municipiului Bistriţa, pe lângă factorul sportiv a contat şi potenţialul turistic al zonei, ţinând cont că, în general, fiecare sportiv participă însoţit de două persoane. Oficial s-au înregistrat până în momentul de față 740 de sportivi și delegați din 56 de țări de pe 5 continente!

Competiția poate fi urmărită în direct pe TVR HD de la ora 15:15!