Ultimele noutati

Vezi programul COMPLET la Târgul Mare al Bistriței!

Print

Zilele Bistriței își schimbă denumirea în Târgul Mare al Bistriei și începând de anul acesta se va desfășura pe durata a 5 zile, de miercuri până duminică (24 – 28 august). Pentru aceste evenimente, primăria a alocat 350.000 de lei.

page7-404x400

PIETONAL  – miercuri  24 august

Ora 19:00 – Fanfara militară  – scena Pietonal
Ora 19:15 – Deschidere Târgul Mare al Bistriţei
Ora 19:30 – 20:00 – Dans modern : D` Fantasy, Re-Born, BN-Ritm, Lotus
Ora 20:00 – 21:00 –  Concert Mircea Rusu Band
Ora 21:00 – 22:00 – Concert  – ” Cobzality”

Heidenfeld  – miercuri  24 august

Ora 18:00 – 18:30 – Ansamblul folcloric „ Doiniţa” Casa Armatei
Ora 18:30 – 18:45– Ansamblul folcloric  din Lunca Şieuţ
Ora 18:45 – 18:55-  Soliştii vocali – copii : Ştefania Barteş, Gavriloaie Karina, Moldovan Andrea
Ora 18:55 – 19:15 –  Ansamblul folcloric „ Cununiţa”  – Bistriţa
Ora 19:15 – 20:00 – Ansamblul folcloric „Doina Arieşului” – Turda
Ora 20:00 – 20:30– Ansamblul folcloric „ Flori de Romanaţi” – Olt
Ora 20:30  –  20:50 – SoliştIi vocali : Alexandru Rus , Cristina Peter, Raul Turda, Nicoleta Şortuş
Ora 20:50 – 21:50 – Ansamblul folcloric „Someşana” Năsăud

PIETONAL – joi  25 august

Ora 10:00 – Vernisaj expoziţie filatelică internaţională „Filex Transsilvanica”, ed. XXII – a
– Inaugurarea Centrului expoziţional documentar – str. Liviu Rebreanu, nr. 23Ora 17:00 – Rugăciune comună a tuturor confesiunilor religioase şi reconfirmarea angajamentelor din Declaraţia de la Bistriţa – Biserica Evanghelică
Ora 17:30 – Concert muzică creştină – scena Pietonal
Ora 17:00 – Paradă  moto  pe ruta : Palatul Culturii- str. Ecaterina Teodoroiu – Domus – Str. General Grigore Bălan – Spitalul Judeţean – str. Andrei Mureşanu –  Decebal – Inspectoratul de Poliţie – B-dul Independenţei – pădurea Schullerwald
Ora 18:00 – Bistriţa Rock- Pădurea Schullerwald

Participă formaţiile :
– E.M.P.
– AC DC TRIBUT
– BRON
– VESPERA
– DIRTY SHIRT
– KEMPES

Ora 22:00 – Noaptea  albă a Bisericii Evanghelice

Heidenfeld –  joi  25 august

Ora 18:00 – 18:30 – Ansamblul folcloric „ Doiniţa” Casa Armatei Ora 18:30 – 18:45 – Ansamblul folcloric din Lunca Şieuţ
Ora 18:45 – 18:55 –  Soliştii vocali – copii : Ştefania Barteş, Gavriloaie Karina, Moldovan Andrea
Ora 18:55 – 19:15 –  Ansamblul folcloric „ Cununiţa”  – Bistriţa
Ora 19:15 – 20:00 – Ansamblul folcloric „Doina Arieşului” – Turda
Ora 20:00 – 20:30 – Ansamblul folcloric „ Flori de Romanaţi” – Olt
Ora 20:30  –  20:50 – SoliştIi vocali : Alexandru Rus , Cristina Peter, Raul Turda, Nicoleta Şortuş
Ora 20:50 – 21:50 – Ansamblul folcloric „Someşana” Năsăud
Ora 2130– Concert  „ Amadeus” – scena Pietonal

Pietonal – vineri – 26 august

Ora 11:00 – Expoziţie  – Scriitori bistriţeni şi prezentarea revistei  „Conexiuni” – sala „ Conexiuni” şi sala „Appassionata” – Palatul Culturii

Vizitarea Palatului Culturii şi Recital Cameral

Ora 18:00 – 20:00 – Concert simfonic Biserica EvanghelicăOra 20:00 – 21:00 – Paradă: Teatrul stradal „Carul cu foc” – Teatrul „Alexandru Misiuga”, Toboşarii cetăţii, D-Fantasy. Traseul : Piaţa Mihai Eminescu –  Gh. Şincai –  Piaţa Centrală – zona pietonală „Liviu Rebreanu”
Ora 2130– Concert  „ Amadeus” – scena Pietonal

Heidenfeld – vineri-  26 august

Ora 18:00 – 18:30-  Ansamblul folcloric „ Plaiuri someşene” – Feldru
Ora 18:30 – 18:50– Soliştii vocali : Florina Bălan, Ligia Curtean, Valeria Arnăutu, Victoriţa Suciu
Ora 18:50 – 19:30– Ansamblul folcloric „Colibiţa” B-ta Bârgăului
Ora 19:30 – 19:50–Soliştii vocali :  Simona Pop Labiş, Marcel Avram, Crina Praţa, Alexandru Căpitan
Ora 19:50 – 20:20– Ansamblul folcoric „Codrişorul” Casa Sindicatelor Bistriţa
Ora 20:20 – 20:40– Soliştii vocali :  Ioan Cristian Ţăran, Ioana Maria Câmpan, Nelu Şopterean
Ora 20:40 – 21:20   – Ansamblul „Dorul dorului” –  Reşiţa
Ora 21:20–21:50-Soliştii vocali: Suzana şi Daciana Vlad, Costel Popa
Ora 21:50 – 22:30 –  Recital  : Marius Ciprian Pop

Pietonal- sâmbătă –  27 august

Ora 10:00 – 12:00– Conferinţa „Din istoria Târgului Mare al Bistriţei”, cu participarea istoricilor : Günter Klein, Corneliu Gaiu, Vasile Duda – Sala mare a primăriei – Piaţa Centrală, nr.6
Ora 10:00 – 14:00– ZUMBA –  activitate sportivă organizată de Asociaţia Tăşuleasa Social cu sprijinul Primăriei municipiului Bistriţa în scopul dezvoltării conceptului de „voluntariat” şi promovării activităţilor sportive în orice formă – scena PietonalOra 16:00 – Vizitare expoziţie personală Sever Moldovan – Galeriile ArcadeOra 20:00 – Paradă : Teatrul stradal „Carul cu foc” – Teatrul „ Alexandru Misiuga”, Toboşarii cetăţii, Famous art – Cluj, D-Fantasy, Joggling – Cluj. Traseul : Piaţa Mihai Eminescu –  Gh. Şincai –  Piaţa Centrală – zona pietonală „Liviu Rebreanu”
Ora 22:00–  Concert „Connect –R”

Heidenfeld – sâmbătă – 27 august

Ora 18:00 -18:30 –   Ansamblul folcloric Mărişelu
Ora 18:30 – 19:10-  Soliştii vocali: Felicia Terşanschi, Oniţa Ciuta, Ileana Melean,  Marioara Dragotă, Olimpia Deneş, Lenuţa Purja
Ora 19:10 – 19:50  – Ansamblul folcloric „ Doina someşană”  Sângeorz – Băi
Ora 19:50 –  20:10– Soliştii vocali :  Cornelia Ardelean, Mircea Simionca, Ileana Matus
Ora 20:10 – 20:40– Ansamblul folcloric „ Ţarina” Turda
Ora 20:40 – 21:20 – Ansamblul folcloric „Dor şi cânt”-  Peştişani Gorj
Ora 21:20 – 22:00– Sergiu Vitalian Vaida şi nănaşii la Târgul Mare
Ora 22:00 – 22:40–  Recital : Cristian Pomohaci

Pietonal: duminică  28 august

Ora 20:00– Paradă : Teatrul stradal „Carul cu foc” – Teatrul „Alexandru Misiuga”, Toboşarii cetăţii, Famous art – Cluj, D-Fantasy, Joggling – Cluj. Traseul : Piaţa Mihai Eminescu –  Gh. Şincai –  Piaţa Centrală – zona pietonală „Liviu Rebreanu”
Premiere Concurs fotografic „ Mândru de Bistriţa”
Ora 21:00 – Concert  Cristina Bălan
Ora 21:45 – Concert  Faydee
Ora 22:30– spectacol  Lasere şi  artificii

Heidenfeld –  duminică – 28 august

Ora 18:00 – 18:30 -Ansamblul folcloric „Coroniţa” Solovăstru – Mureş
Ora 18:30 – 19:00 – Soliştii vocali :  Radu Arcălean, Virginia Linul, Mariana Harosa,  Mariana Condrea, Tudorica Brumă
Ora 19:00 – 19:40 –Ansamblul folcloric „Dor şi cânt ”- Peştişani, Gorj

Solişti : Emilia Bubulac şi Marian Stelea

Ora 19:40 – 20:00 –  Soliştii vocali : Maria Mihali, Daniel Pop
Ora 20:00 – 20:40 – Ansamblul folcloric ” Datina turdeană” –Turda
Ora 20:40 – 21:20 – Ansamblul folcloric „ Someşul” Beclean
Ora 21:20 – 22:00 –  Recital : Traian Ilea şi Valeria Codorean
Ora 22:00 – 22:40 –  Recital : Mariana Anghel
Ora 22:40 – Spectacol artificii.

Print




Caricatură

Ne gasiti pe: