A treia ediție Mix Combat a umplut Sala Polivalentă! Peste 1.200 de spectatori au fost prezenți și au savurat 12 meciuri de kickboxing și M.M.A. Din Bistrița au luptat: Daniel Bolfă, Bogdan Suru, Adrian Baias, Emilian Sângeorzan, Vasile Cotelea și Gabriel Popandron (sportiv care se pregătește în Spania).

Bombardierul Bolfă, primul meci pe M.M.A!

În deschiderea galei, Dan Bolfă a luptat pentru prima dată pe reguli MMA și a reușit un meci spectaculos. Și-a prins adversarul cu câteva ciocane în forță și a fost pe punctul de a finaliza meciul prin K.O. Adversarul său, mult mai experimentat pe regulile mixte, a dus lupta la sol și a finalizat printr-un armbar, fix pe gongul de final. Arbitrul a oprit meciul, dar Bolfă consideră că a strigat pentru a-i aminti arbitrului că a bătut gongul. Gestul său a fost interpretat ca fiind renunțare la luptă. Dincolo de aceste detalii, meciul a fost spectaculos, cu lovituri puternice din partea unui puncher contra unui grappler care a încercat să ducă lupta a sol, ca ultimă alternativă la seriile de brațe primite.

Suru face egal!

Bogdan Suru a luptat cu un spaniol experimentat, foarte înalt, care a „curentat” din distanță cu middle-kickuri. Suru a blocat aceste procedee și în câteva rânduri a reacționat cu lovituri și cu secerări. Ambii sportivi au preferat să lovească din distanță, fără să riște intrarea la schimburi în forță. În câteva rânduri, Suru a rupt distanța și a lovit pe serii, momente dificile pentru sportivul spaniol, obișnuit să dea middle-kicuri din distanță.

Meciul a fost unul curat cu doi sportivi tineri, la început de carieră. Decizia arbitrilor: egalitate!

După o primă repriză spectaculoasă, Baias renunță la luptă în urma unei accidentări mai vechi!

Adrian Baias a luptat cu Andrei Verde, sportiv clujean, cu alonjă superioară și inteligent în luptă. Baias a avut o primă repriză excelentă în care a punctat cu loviturile de picior, dar a prins și câțiva genunchi de-aproape. Baias a intrat accidentat și acest lucru s-a făcut simțit în repriza a doua, când NU a mai reacționat la loviturile adversarului. Baias a fost prins în colț, unde s-a închis perfect, fără ca loviturile să-i penetreze garda, însă arbitrul l-a numărat, după care Baias NU a mai continuat lupta. Pierde prin abandon, la capătul unui meci care a început promițător.

Emi Sângeorzan se impune clar!

Emilian Sângeorzan a avut un adversar rapid pe brațe, care prefera lupta la presiune, din distanță mică. Sângeorzan a mizat pe o defensivă pe mișcare și pe lovituri de picior în forță. La această categorie, orice lovitură poate fi una de K.O și tocmai de aceea, sportivii au fost mai precauți. Au fost ruperi de ritm când sala ovaționa loviturile care se auzea până în tribune. Emilia Sângeorzan a forțat în ultima repriză și loviturile de picior la cap au deschis câteva serii prin care a conectat mai clar. În cele din urmă atacurile mai clare i-au adus victoria. Per ansamblu a fost un meci frumos, între doi sportivi de forță, care au combinat loviturile de braț cu loviturile de picior.

Box vs. kickbox: Vasy Cotelea și-a demolat adversarul cu lowkickuri tăioase!

Vasile Cotelea a venit din Londra să facă meci la el acasă și a luptat cu Vasile Mihai un boxer cu croșee puternice din distanță mică. Bistrițeanul a început cu serii de brațe, combinate cu lowkick-uri în forță și lovituri de genunchi în clinch, tehnici clasice împotriva sportivilor care luptă numai pe brațe. Cotelea a prin câteva ciocane pe contră și a dominat clar prima repriză, în special prin loviturile la coapsa adversarului. Vasy s-a impus prin knock-out în a doua repriză după o serie de lowkick-uri asupra unui adversar care provine din box și car NU a blocat nicio lovitură de picior.  Meciul a încehiat cea de-a treia ediție a Galei Mix Combat și a fost aplaudat de spectatorii de la Polivalentă.

CLIK pentru VIDEO: „Gabone” a făcut meciul serii! Meserie pe reguli K-1!

Gabriel Ginu Popandron a făcut un super-meci în fața publicului din Bistrița. Sportiv de viteză, Gabriel se pregătește de mai mulți ani în Spania și a luptat pentru prima dată în fața publicului din Bistrița, după mai multe meciuri disputate în străinătate. Cu Sala Polivalentă arhiplină, Gabriel Popandron s-a impus la decizie (2-1), la capătul unui meci extrem de dur și tehnic. Spectatorii au savurat un meci spectaculos și au aplaudat frenetic la victoria lui “Gabone” , care a demonstrat că știe meserie în ring și are un stil spectaculos.

Tolea Ciumac, admirat de toată Sala Polivalentă! În colțul ringului i-a stat Alina, soția lui!

Tolea Ciumac a făcut show la Bistrița. Luptătorul a intrat pe piesa NU mi-e frică de BAU-BAU! La colțul său a stat soția sa . A cucerit repede publicul prin atitudinea sa. La cei 43 de ani, Tolea a dus toate cele 3 reprize, deși a luptat în fața unui sportiv mult mai tânăr. După anunțarea victoriei, Tolea Ciumac și-a pus centura la brâu și s-a plimbat prin toată Sala Polivalentă pentru a fi admirat de spectatorii veniți la gala Mix Combat.

Sebi Ciobanu câștigă la decizie,  în main-eventul serii! Radu Moldovan i-a dat CUPA! Toată România i-a văzut la televizor, la Digi 2!

Sebastian Ciobanu a luptat în main-eventul serii împotriva luptătorului marocan Ahmed Karoucha. Un meci tehnic, cu doi sportivi cu forță pe lovituri. Ciobanu a luptat pe stilul lui, cu serii de lovituri pe pas înainte și deplasări elegante. Sportivul român a fost prins pe contră de câteva ori de marocanul care lovea din unghiuri ciudate și care încasa din plin. Sebi Ciobanu a câștigat la puncte și a fost aplaudat de spectatorii de la Sala Polivalentă, decizie 2 -1 . Radu Moldovan, președintele Consiliului Județean i-a acordat cupa, în ultimul meci transmis la Digi 2.