78 de noi cazuri de COVID-19 în Bistrița-Năsăud, inclusiv la 5 elevi

 -  -  1134


În ultimele 24 de ore, 78 de noi cazuri de COVID-19 au fost confirmate la nivelul județului Bistrița-Năsăud, bilanțul total al îmbolnăvirilor ajungând la 9.488, informează Grupul de Comunicare Strategică. Un număr de 443 cazuri sunt active în acest moment, 77 dintre pacienții confirmați cu COVID-19 fiind internați în spital.

Potrivit Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud, printre cazurile noi de COVID-19 se numără și 5 elevi (4 din Sângeorz-Băi, unde au fost suspendate cursurile și au fost testați contacții, și un elev Bistrița).

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 5 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

De ieri și până astăzi, în județ nu au mai fost raportate noi decese ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, bilanțul din acest punct de vedere rămânând la 425.

Situația epidemiologică la nivelul județului Bistrița-Năsăud, astăzi, 18.03.2021, este următoarea:

  • 9.488 cazuri confirmate de CoVid-19;
  • 443 cazuri active (dintre care 77 izolați în spital)
  • 425 decese;
  • 905 persoane în carantină;
  • 438 de teste, dintre care 220 la SJUB și 212 teste rapide;
  • 25.718 doze vaccinuri aduse până în prezent, 23547 doze administrate;
  • 701 doze administrate ieri, 17 martie, 589 doza 1, 112 rapel. Total persoane vaccinate cu rapel: 6327

Incidența cazurilor de COVID-19 în Bistrița-Năsăud este de 1,57 la mia de locuitori.

Situația cu privire la rata de infectare din fiecare oraș și comună din județul Bistrița-Năsăud: 

UATsirutapopulationinfectionsinfection_rate
MĂGURA ILVEI33729210073,33
MUNICIPIUL BISTRIŢA32394966872973,07
BUDACU DE JOS327043375102,96
ORAŞ BECLEAN3248312642342,69
BRANIŞTEA32660298682,68
PETRU RAREŞ34173372292,42
ŞINTEREAG34903361082,22
ŞIEU-ODORHEI34770230252,17
SÂNMIHAIU DE CÂMPIE34477142732,1
CICEU-GIURGEŞTI32955147032,04
LIVEZILE33541524391,72
TÂRLIŞUA35152328051,52
DUMITRA33202577381,39
ŞIEU34645288341,39
CETATE32884305641,31
LECHINŢA33435619881,29
PRUNDU BÂRGĂULUI34235639081,25
ORAŞ NĂSĂUD3254411655141,2
GALAŢII BISTRIŢEI33275252031,19
RODNA34333634771,1
NUŞENI34075282631,06
URIU35269378441,06
MICEŞTII DE CÂMPIE33845104610,96
ILVA MICĂ33364338930,89
TEACA34985571350,88
MILAŞ33881122510,82
MATEI33658247820,81
MĂRIŞELU33765251920,79
RUNCU SALVEI179944132610,75
JOSENII BÂRGĂULUI33382538140,74
REBRA34262282420,71
TELCIU35054598140,67
POIANA ILVEI179720149610,67
BISTRIŢA BÂRGĂULUI32633458230,65
FELDRU33248799550,63
ŞANŢ34618353120,57
ROMULI34360179510,56
URMENIŞ35312179610,56
NIMIGEA33989540330,56
CHIUZA33122225010,44
ŞIEU-MĂGHERUŞ34690474320,42
ILVA MARE33337243410,41
ORAŞ SÂNGEORZ-BĂI325991209050,41
SALVA34397270510,37
CHIOCHIŞ33015273710,37
LEŞU33514293310,34
TIHA BÂRGĂULUI35090672620,3
SPERMEZEU34547364510,27
MAIERU33621824620,24
CĂIANU MIC32811431110,23
REBRIŞOARA34280488210,2
CICEU – MIHĂIEŞTI179953122000
NEGRILEŞTI179659248100
MONOR33952133700
BUDEŞTI32768179700
COŞBUC33177198800
DUMITRIŢA179686339100
LUNCA ILVEI33603330000
ŞIEUŢ34850254900
ZAGRA35429346300
SILIVAŞU DE CÂMPIE3442296800
PARVA34155255700

Situația în România

Până astăzi, 18 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 881.159 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

794.950 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 21.877 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.03.2021 (10:00) – 18.03.2021 (10:00) au fost raportate 90 de decese (42 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

83 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.478. Dintre acestea, 1.286 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.417.364 de teste RT-PCR și 474.239 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.564 de teste RT-PCR (17.978 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.586 la cerere) și 10.821 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 58.387 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.290 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.352 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 85 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.832 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 587 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 martie, 4.598 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 815.470 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

0 notes
259 views
bookmark icon

Write a comment...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *