După trei zile de întreceri sportive, în cadrul Concursului aplicativ-militar de iarnă, etapa pe Statul Major al Forţelor Terestre, militarii din lotul reprezentativ al Brigăzii 81 Mecanizată „General GRIGORE BĂLAN” din Bistrița-Năsăud au ocupat locuri fruntașe la toate probele desfăşurate.

La ştafetă masculin, patrulă şi biatlon, munca de echipă a fost definitorie, militarii cucerind prima treaptă a podiumului la fiecare dintre probe.

De asemenea, potrivit Brigăzii 81 Mecanizată, proba de biatlon individual masculin a fost o adevărată surpriză, podiumul fiind ocupat în totalitate de Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”. Locul I a fost obţinut de caporalul clasa a III-a Dumitru Moişan din cadrul Batalionului 812 Infanterie „Bistriţa”, locul II, de către plutonierul  Claudiu Suciu din acelaşi batalion, iar a treia treaptă a podiumului a fost cucerită de caporalul clasa a III-a Sorin Ilie din cadrul Batalionului 817 Artilerie „Petru Rareş” din Prundu Bârgăului.

Militarii au fost selecţionaţi pentru a reprezenta categoria de forţe, la etapa pe Ministerul Apărării Naţionale, care se va desfăşura în perioada 04 – 09 februarie, la Vatra Dornei.

Lotul va performa sub conducerea maiorului Mihaela Botezan şi directa coordonare a plutonierului adjutant Emanuel Rusu.

Sursa: Brigada 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”