Rezultate oficiale. Situația consiliilor locale și a mandatelor de consilieri

 -  -  22275



Peste 136.000 de alegători din Bistrița-Năsăud au votat la alegerile locale de duminică, prezenţa la vot la închiderea secțiilor de votare fiind de 51,79 % . În unele comune au fost deja stabilite și procentele cu care au câștigat primarii, precum și numărul de mandate de consilieri locali care revin fiecărei formațiuni politice sau alianțe care a avut candidați.

Ziar de Bistrița vă prezintă datele centralizate până la această oră din cele 62 de unități administrativ-teritoriale ale județului Bistrița-Năsăud, știrea fiind actualizată cu noi date de îndată ce acestea sunt făcute publice:

ORAȘE:

  1. Bistrița – Ioan Turc (Alianța PNL-USR-PLUS) – 41,84%; CL: PNL – 10, Alianța pentru Bistrița-Năsăud – 5, PMP – 3, Alianța USR PLUS – 2, Partidul Verde – 1;
  2. Beclean – Nicolae Moldovan (PSD – Alianța pentru Beclean) – 51,82%; CL – Alianța pentru Beclean – 6, PNL – 5, PMP 3, UDMR – 2, Alianța USR-PLUS – 1;
  3. Sângeorz-Băi – Traian Ogâgău (independent) – 65,25%; CL: PNL – 11, Alianța pentru Sângeorz-Băi – 5, Ioan Pantilimon Niculai – 1;
  4. Năsăud – Dorin Vlașin (PNL) – 56,30%; CL: Alianța PNL USR PLUS -10, Alianța pentru Năsăud – 6, PMP – 1;

COMUNE:

  1. Bistrița Bârgăului – Vasile Laba (PSD – Alianța pentru Bistrița Bârgăului) – 69,96%; CL: Alianța pentru Bistrița Bârgăului – 8, PNL -3, PMP – 2;
  2. Braniștea – Martonos Tamas (UDMR) – 51,14%; CL: UDMR – 7, PNL – 4, Alianța pentru Braniștea – 2;
  3. Budacu de Jos – Florin Simionca (PSD – Alianța pentru Budacu de Jos) – 73,02%; CL: Alianța pentru Budacu de Jos- 9, PNL – 3, Alianța USR-PLUS – 1;
  4. Budești – Vasile Codrea (PSD – Alianța pentru Budești) – 50,95%; CL: Alianța pentru Budești – 5, PNL – 4, PMP – 2;
  5. Căianu Mic – Paul Știr (PSD – Alianța pentru Căianu Mic) – 94,77%; CL: Alianța pentru Căianu Mic – 11, PMP -1, PNL -1;
  6. Cetate – Lucian Tarniță (PMP) – 48,60%; CL: PMP – 4, Alianța pentru Cetate – 4, PNL – 2, Emil Ilieș – 1;
  7. Ciceu Giurgești – Vasile Iuga (PSD – Alianța pentru Ciceu Giurgești) – 56,59%; CL: Alianța pentru Ciceu Giurgești- 3, PMP – 2, PNL 2, PPUSL -2;
  8. Ciceu Mihăiești –  Valentin Mureșan (PSD – Alianța pentru Ciceu Mihăiești) – 61,20%; CL: Alianța pentru Ciceu-Mihăiești -3, PNL -2, PMP-2, PRM – 1, Alianța USR-PLUS – 1;
  9. Chiochiș – Vasile Silași (PNL) – 48,60%;  CL: PNL – 4, UDMR – 3, Alianța pentru Chiochiș – 2, PNȚ Maniu Mihalache – 1, PMP -1;
  10. Chiuza – Grigore Bradea (PSD – Alianța pentru Chiuza) – 39,80%; CL: Alianța pentru Chiuza – 4, Alianța USR PLUS – 3, PNL – 2, PMP – 1, PPU-SL -1;
  11. Coșbuc – Ioan Pavelea (PSD – Alianța pentru Coșbuc) – 80%; CL: Alianța pentru Coșbuc – 6, PNL – 2, PMP – 1, Alianța USR PLUS – 1, PER – 1;
  12. Dumitra – Gheorghe Bălăjan (ALDE – Alianța pentru Dumitra) – 47,12%; CL: Alianța pentru Dumitra – 6, PNL – 3, PER – 2, Alianța USR PLUS – 2, PMP – 2;
  13. Dumitrița – Ilie Uchrenciuc (PSD – Alianța pentru Dumitrița) – 53,02%; CL: Alianța pentru Dumitrița – 5, PMP – 4, PNL – 3, PPU-SL – 1;
  14. Feldru – Grigore Țiolan (PNL) – 48,89%, CL: PNL – 8, Alianța pentru Feldru – 7;
  15. Galații Bistriței – Vasile Vermeșan (PSD – Alianța pentru Galații Bistriței) – 86,02%; CL: Alianța pentru Galații Bistriței – 8, PNL – 1, UDMR- 1, PMP – 1;
  16. Ilva Mare – Stelian Octavian Cicșa (PNL) – 58,90%) CL: PNL – 6, Alianța pentru Ilva Mare – 2, PMP – 2, PNȚCD -1;
  17. Ilva Mică – Aurel Horea (PSD – Alianța pentru Ilva Mică) – 84,87%; CL: Alianța pentru Ilva Mică – 10, PNL – 2, Alianța USR PLUS -1
  18. Josenii Bârgăului – Nicolae Vrîncean (PSD – Alianța pentru Josenii Bârgăului) – 37,21%; CL: PNL – 5, Alianța pentru Josenii Bârgăului – 5, PMP – 4, Alianța USR PLUS – 1;
  19. Lechința – Romeo Florian (PSD – Alianța pentru Lechința) – 74,62%; CL: Alianța pentru Lechința – 10, PNL – 4, UDMR – 1;
  20. Leșu – Sorin Avram – (PNL) – 58,05%; CL: PNL – 7, Alianța pentru Leșu – 4;
  21. Livezile – Traian Simionca (ALDE – Alianța pentru Livezile) – 85,69%; CL: Alianța pentru Livezile – 11, PNL -2, PMP – 2;
  22. Lunca Ilvei – Flaviu Lupșan (PNL) – 57,35%; CL: PNL – 7, Alianța pentru Lunca Ilvei – 3, Alianța USR-PLUS – 3;
  23. Maieru – Vasile Borș (PSD – Alianța pentru Maieru) – 68,81%; CL: Alianța pentru Maieru -7, PNL – 4, PMP -3, Alianța USR PLUS – 1;
  24. Matei – Vasile Encian (PNL) – 41,75%; CL: UDMR – 4, PNL – 4, Alianța pentru Matei – 2, PMP – 1; 
  25. Măgura Ilvei – Valer Avram (PSD – Alianța pentru Măgura Ilvei) – 61,41%; CL: Alianța pentru Măgura Ilvei – 6, PNL – 4, PMP – 1;
  26. Mărișelu – Horea Petruț (PSD – Alianța pentru Mărișelu) 60,79%; CL: Alianța pentru Mărișeșu -5, PNL – 3, PMP – 1, Alianța USR-PLUS – 1;
  27. Miceștii de Câmpie – Ioan Becan (PNL) – 35,41%;  CL: PNL – 3, PPUSL – 2, Alianța pentru Miceștii de Câmpie – 2, UDMR – 1, PMP – 1;
  28. Milaș – Iosif Gabor (PSD – Alianța pentru Milaș) – 50,15%; CL: Alianța pentru Milaș – 4, PNL – 4, PMP – 1;
  29. Monor – Ioan Cira (PSD – Alianța pentru Monor) – 56,14%; CL: Alianța pentru Monor -5, Alianța USR-PLUS – 2, PNL – 1, PPU-SL – 1;
  30. Negrilești – Dumitru Costin (PSD – Alianța pentru Negrilești) – 52,68%; CL: Alianța pentru Negrilești – 4, PNL – 3, Alianța USR-PLUS – 1, PER – 1, PNȚMM- 1, Uniunea Creștin Democrată DLN România – 1;
  31. Nimigea – Mircea Runcan (PSD – Alianța pentru Nimigea) – 60,17%; CL: Alianța pentru Nimigea – 7, PNL -5, UDMR- 2, PMP – 1;
  32. Nușeni – Ioan Mureșan (PNL)
  33. Parva – Ioan Strungari (PSD – Alianța pentru Parva) – 82,41%, Alianța pentru Parva – 7, PNL – 2, PMP – 1, Vasile Scurtu – 1;
  34. Petru Rareș –  Ionel Ropan (PNL) – 51,87%; CL: PNL – 4, Alianța pentru Petru Rareș – 3, UDMR – 3, PMP – 1;
  35. Poiana Ilvei – Ioan Scridonesi (PSD – Alianța pentru Poiana Ilvei) – 82,03%; CL: Alianța pentru Poiana Ilvei – 7, PNL – 2, PMP -2;
  36. Prundu Bârgăului – Doru Crișan (PSD – Alianța pentru Prundu Bârgăului) – 87,57%; CL: Alianța pentru Prundu Bârgăului – 11, PNL – 2, PMP – 1, Alianța USR-PLUS – 1;
  37. Rebra – egalitate între candidatul Alianței pentru Rebra – Ștefan Danci – și candidatul PNL – Daniel Năstuță. Ambii au obținut câte 423 de voturi, astfel că se vor organiza noi alegeri. CL: PNL – 5, Alianța pentru Rebra – 3, PMP – 2, Alianța USR PLUS – 1;
  38. Rebrișoara – Viorel Clapău (PNL)
  39. Rodna – Valentin Grapini (PSD – Alianța pentru Rodna) – 52,81%), CL: Alianța pentru Rodna – 6, PMP – 5, Alianța USR PLUS – 2, UDMR – 1, Marian Sîrbu – 1.
  40. Romuli – Ioan Monița (ALDE – Alianța pentru Romuli) – 54,40%; CL: Alianța pentru Romuli – 5, PNL – 3, Partidul Verde – 1, Alianța USR PLUS – 1, PNȚMM – 1;
  41. Runcu Salvei – Anchidim Pavelea (PNL) – 91,39%; CL: PNL -8, Alianța pentru Runcu Salvei – 1;
  42. Salva – Gheorghe Onul (PSD – Alianța pentru Salva) – 53,57%; CL: PNL – 5, Alianța pentru Salva – 5, PMP – 1;
  43. Sânmihaiu de Câmpie – Ioan Mate (PSD – Alianța pentru Sânmihaiu de Câmpie) – 50,78%; CL: Alianța pentru Sânmihaiu de Cîmpie – 5, PNL – 4;
  44. Silivașu de Câmpie – Ioan Tiberiu Cămărășan (PSD – Alianța pentru Silivașu de Câmpie) – 67,34%; CL: Alianța pentru Silivașu de Câmpie – 3, PNL – 2, PPUSL – 2, PMP – 1;
  45. Spermezeu – Sorin Hognogi (PNL) – 90,76%; CL: PNL – 11, Alianța pentru Spermezeu -2;
  46. Șanț – Marian Forogău (PNL) – 61,35%; CL: PNL – 3, PPUSL – 2, Alianța pentru Unirea Românilor – 2, Alianța pentru Șanț – 2, Alianța USR PLUS – 1, Partidul Verde – 1, PER – 1, PMP – 1;
  47. Șieu –  Ioan Cifor (ALDE – Alianța pentru Șieu) – 76,84%; CL: Alianța pentru Șieu – 7, PNL – 4;
  48. Șieu Măgheruș – Sorin Mititean (PNL) – 67,67%; CL: PNL – 8, Alianța pentru Șieu Măgheruș – 3, Alianța USR-PLUS – 1, Partidul Alternativa pentru Demnitate Națională – 1;
  49. Șieu Odorhei – Sorin Sfintean (Alianța pentru Șieu-Odorhei) – 45,18%; CL: Alianța pentru Șieu Odorhei – 3, PNL – 3, PMP – 2, UDMR – 1, Alianța USR PLUS – 1, Partidul Verde – 1;
  50. Șieuț – Mihai Ivan (PSD – Alianța pentru Șieuț) – 39,16%; CL: PNL – 3, Alianța pentru Șieuț – 3, Alianța USR PLUS – 2, PMP – 2, PER – 1;
  51. Șintereag –  Ioan Bob (PSD – Alianța pentru Șintereag) – 58,42%; CL: Alianța pentru Șintereag – 6, PNL – 4, Mircea Florin Magdea – 1, PPU-SL – 1, PMP -1;
  52. Târlișua – Vlăduț Purja (PSD – Alianța pentru Târlișua) – 58,57%; CL: Alianța pentru Târlișua – 6, PNL – 6, PPU-SL – 1;
  53. Teaca – Iustian Muntean (PSD – Alianța pentru Teaca) – 44,93%; CL: Alianța pentru Teaca – 6, PNL -6, PMP – 2, UDMR -1;
  54. Telciu – Sever Mureșan (ALDE – Alianța pentru Telciu) – 63,64%; Alianța pentru Telciu -7, PNL -5, PMP – 2, PPU-SL – 1;
  55. Tiha Bârgăului – Vasile Șut (PSD – Alianța pentru Tiha Bârgăului) – 77,93%; CL: Alianța pentru Tiha Bârgăului – 10, PNL – 4, PMP – 1;
  56. Uriu – Radu Spermezan (PSD – Alianța pentru Uriu) – 37,40%; CL: Alianța pentru Uriu – 4, PNL – 3, PMP – 2, Alianța USR – PLUS – 1, Alianța pentru Unirea Românilor – 1, Balla Gheorghe Mirel -1;
  57. Urmeniș – Dumitru Tomșa (PNL) – 65,54%; CL: PNL – 6, PMP -2, Alianța pentru Urmeniș – 2, UDMR – 1;
  58. Zagra – Nicolae Bușcoi (PSD – Alianța pentru Zagra) – 90,59 %; CL: Alianța pentru Zagra – 10, PNL – 2, PMP – 1;

Știre în curs de actualizare

2 notes
1400 views
bookmark icon

2 thoughts on “Rezultate oficiale. Situația consiliilor locale și a mandatelor de consilieri

    Write a comment...

    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

    lentile-contact-colorate.net